Problémy s ktorými sa stretávajú vysoko citlivý ľudia – teda aj ja

To, že patrím medzi vysoko citlivých ľudí som si začala všímať na prelome puberty a dospelosti. Vtedy som si o sebe myslela, že som čudná, zvláštna jednoducho nie normálna. Veľa krát ma v tom období zmietal vnútorný boj, pretože som samu seba nechápala. Teraz už viem, že patriť medzi ľudí, ktorí sú vysoko citlivý je v dnešnej dobe darom, výnimočnosťou, pridanou hodnotou, pretože ľudia každým dňom zabúdajú viac a viac byť citlivý, vnímavý, súcitný a priateľský.

Dnes cítim, že patrím pomaly ale isto medzi „vyhynuté druhy“. Ľudí, ako som ja totiž nie je veľa. V skutočnosti ma to veľmi mrzí, pretože si neželám nič viac ako to, aby sa ľudia vnútorne prebudili a začali byť sami sebou.

Vysoko citlivý a empatický ľudia majú veľa úžasných vlastností. Majú veľké srdcia a inštinktívne pomáhajú tým, ktorí nemajú v živote také šťastie. Sú to snílkovia a idealisti. Sú tiež vášnivý, majú hlboké prežívanie, sú kreatívny a uvedomujú si svoje emócie, sú súcitný a dokážu sa na veci pozrieť z širšej perspektívy. Dokážu oceniť emócie druhých a bývajú vernými priateľmi. Sú intuitívny, spirituálny a vedia vnímať energie druhých. Veľmi si cenia prírodu a cítia sa v nej ako doma. Navyše môžu vnímať silné intuitívne puto so svojimi zvieracími kamarátmi. Často s nimi hovoria, ako by to boli ľudia. Môžu sa snažiť o záchranu zvierat ako aj našej planéty.

  1. Preberanie stresu a negativity druhých

Citlivý ľudia niekedy nedokážu spoznať, či je emócia alebo nepríjemný telesný pocit ich vlastný alebo niekoho iného. Preberanie nepríjemných pocitov druhých môže viesť k celej škále telesných a emočných príznakov, ako sú napríklad bolesti hlavy alebo pocity úzkosti.

  1. Intenzívne vnímanie

Vysoko citlivý ľudia zvyčajne nedokážu sledovať filmy plné násilia alebo filmy, v ktorých ľudia či zvieratá trpia, pretože ich brutalita príliš bolí. Môže im pripadať, že na svojich ramenách nesú ťažobu celého sveta, cítia bolesť ľudí zo svojho okolia, ale aj utrpenie tých, ktorých len zazrú v správach.

Nie raz som cítila neskutočnú bolesť druhých, ako by bola moja vlastná. Ja sa dokážem neskutočne vcítiť do kože druhej osoby alebo zvieraťa.  Nedokážem to nijako zastaviť ani ovplyvniť. V roku 2004, keď Thajsko zasiahlo ničivé cunami, ktoré zabilo cez 230 000 ľudských životov som cítila pri pozeraní na správy obrovskú bolesť a ľútosť. Doteraz si pamätám, akoby to bolo včera, že som chcela strašne nasadnúť na prvé lietadlo a ísť tam pomáhať ako dobrovoľník. Jediná prekážka bola, že mi bolo vtedy iba 14 a bola som v podstate ešte dieťa! Nezmohla som nič a to ma ničilo väčšmi  Riadim sa v živote heslom „ nerob druhým to, čo nechceš aby oni robili tebe „. Preto som sa stala vegetariánkou a nejem mäso, ktoré je plné utrpenia, bolesti, nespravodlivosti.

  1. Emocionálna a spoločenská opica

Ak sú citliví ľudia obklopení veľkým počtom ľudí alebo sú vystavení silným emóciám, môže im byť zle ešte dlho po udalosti kvôli preťaženiu zmyslového vnímania.

Veľké davy ľudí mi naháňajú zimomriavky. Tým, že cítim energie druhých ľudí a väčšinou intenzívne cítim energie zlých ľudí, tak je pre mňa zotrvať v priestranstvách s veľkým počtom ľudí stresujúce a vyčerpávajúce. Je mi to tak nepríjemné, ako keď vidíte vo filmoch s exorcizmom, v ktorom sa snaží farár vyhnať s osoby diabla. Tak nejako sa cítim ja pri ľuďoch so zlou energiou.

  1. Pocity izolácie a osamelosti

Môžu sa izolovať, aby si udržali odstup od ľudí, pretože si v spoločnosti pripadajú zahltení podnetmi  z okolia a je toho na ne priveľa. V dôsledku toho môžu mať ostatní pocit, že sa ich citlivý ľudia stránia. Vysoko citlivý ľudia môžu byť prehnane ostražití a nepretržite sledovať svoje okolie, aby sa uistili, že je bezpečné. Druhí však môžu ich správanie vnímať ako signál, aby sa držali späť. Nesvoji sa cítia aj v spoločnosti neúprimných ľudí, ku ktorým zaujímajú rezervovaný postoj – je to však čisto obranný mechanizmus. Niektorí citlivý ľudia dávajú prednosť udržiavaniu kontaktov on-line, zachovajú si tak odstup a vyvarujú sa preberaniu nepríjemných pocitov a stresu z okolia.

  1. Emočné vyhorenie

Tienistou stránkou súcitnej povahy je skutočnosti, že sa týmto ľuďom mnoho ostatných zveruje so svojimi príbehmi. Preto si musia citlivý ľudia nastaviť jasné hranice voči druhým a nemali by sa rozdávať do vyčerpania.

O ááááno už od puberty mali moje kamarátky potrebu zdôverovať, spovedať sa mi, ako keby som to mala nalepené na čele „ vyrozprávaj sa mi, ja ťa vypočujem, pochopím a poradím ti“. A tak aj vždy bolo, pretože som dokázala načúvať tým, ktorí potrebovali radu.

  1. Zvládanie zvýšenej citlivosti voči svetlu, pachom, chutiam, dotykom, teplote a zvukom

Hlasné zvuky a ostré svetlo sú pre mnohých citlivých ľudí zdrojom bolesti. Prenikajú do tela a predstavujú šok. Keď okolo prechádza sanitka chytajú si rukami uši. Zvuky hlasných strojov sú ukrutné. Neznášajú ani výbuchy petárd. Vysoko citlivý ľudia sa ľahšie vydesia, pretože prudko reagujú na intenzívne zmyslové vnemy. Silné vône či pachy a chemikálie, ako sú napríklad výfukové plyny v nich vyvolávajú nevoľnosť, alergické reakcie alebo dusivý kašeľ. Sú tiež citlivý voči extrémnym teplotám a nemusia dobre znášať klimatizáciu. Intenzívne prejavy počasia, ako napríklad búrka, silné poryvy vetra alebo snehová fujavica, ich môžu nabíjať energiou, alebo naopak vyčerpávať. Mnohým citlivým ľuďom dodáva energiu jasný mesiac v splne, zatiaľ čo v niektorých vyvoláva podráždenosť.

Toto je moja najväčšia nevýhoda, ktorá mi sťažuje život najviac. Ani si len neviete predstaviť ako!!! Žijeme dnes vo svete, v ktorom je hektickosť a hlučnosť normálna. V našom preľudnenom svete nie je miesto pre ticho a pokoj.  Pri extrémne hlasitých zvukoch mám pocit, že sa zbláznim. Každý chĺpok v tele sa mi zježí a v hlave mám pocit, ako keby sa mi niekto zo zbíjačkou snažil urobiť dieru do hlavy. Asi takto nejak… Môj nos je sťa by nos psa, ktorý vycíti všetky pachy sveta.  Keď zacítim nejaké smrady obracia sa mi žalúdok. Komunikovať s človekom, ktorému páchne z úst alebo smrdí potom môžem na metrovú vzdialenosť síce by som si želala dvoj metrovú, ale to by som už človeka urazila.  Môj muž je najväčší poklad na svete. Chudák si toho pri mne veľa „vytrpí“. 

  1. Vyjadrovanie potrieb v intímnych vzťahoch

Vysoko citlivý ľudia mávajú osobitné potreby, ktoré sa týkajú zdieľania spoločného priestoru alebo postele s partnerom. Mnohí potrebujú vlastný oddelený priestor alebo vlastné posteľe, aby sa cítili príjemne. Je dôležité, aby s partnermi hovorili o svojich konkrétnych potrebách.

Z výskumu vyplýva, že vysoko citlivý ľudia sú častejšie single, rozvedení alebo nežijú s partnerom v spoločnej domácnosti. Je tiež menej pravdepodobné, že uzavrú manželstvo. Podľa niektorých názorov sa to dá vysvetliť tým, že vysoko citlivý a empatický ľudia mávajú osobitné potreby, kvôli ktorým býva manželské spolužitie náročnejšie ako pre nich, aj pre ich partnerov. Vysoko citlivým ľuďom vyhovuje stálosť a dôslednosť, z ktorých pramení dôvera a prijatie.

Presne opisujem bod 6. So mnou je ťažké žiť pre moje osobitné potreby, ktoré musia byť uspokojené a ak nie sú tak nie som v pohode. Túlenie v posteli môže byť pred spaním chvíľku, ale potom potrebujem, aby sa na mňa môj muž nelepil a išiel na svoju stranu postele . Veľa krát v noci si môj muž neuvedomuje, ale natlačí sa v noci na moju stranu a ja sa zobudím na to, že mi niekto vliezol do mojej zóny a ja som na krajíčku postele ako taký trupik. Tak sa zoberiem a idem spať do hosťovskej izby, kde si spokojne hoviem sama v posteli J . Mám šťastie, že som našla tak tolerantného partnera. Našla som si barana ako som ja. Myslím si, že preto je aj taký chápavý, pretože sme si v mnohých veciach podobný.

 

Prevzaté:

https://andelskydenik.blogspot.com/2018/09/8-hlavnich-problemu-s-nimiz-se-potykaji.html?fbclid=IwAR3PfCNdrNenH1Ij9s5pkwNgBycCNdoXENanZbjQOJurNPdUnSgN-pgbneI&m=1

ZUZANA KOSECOVA
Som obyčajná žena s neobyčajnými zážitkami. Prežila som ťažkú autonehodu, vďaka ktorej som dostala možnosť vidieť, čo nas čaká po smrti. Svoje prežitky chcem predať ďalej, aby som pomohla tým, ktorí majú podobný zážitok a nevedia si s ním dať rady. Naučím ťa spracovať tvoju ťažkú skúsenosť, zážitok a navediem ťa na cestu, aby si sa navrátil k svetlu, ktoré v tebe prebýva a mohol opäť žiť naplno. Zaujíma ťa kto je Zuzana Kosecová? viac sa o jej živote dočítaš na tomto odkaze. na tomto odkaze >>.http://zuzanakosecova.sk/muj-pribeh-2/
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov