STOP PLASTOM v našom živote

Väčšina z vás, ak sa bystrým očkom poobzerá okolo seba, si môže všimnúť, koľko plastu, či už je to kozmetika, čistiace prostriedky, obaly potravín či vrecká, má doma. Možno budete prekvapení, keď vám oznámim, že plasty sa nachádzajú aj v kozmetike, ktorú vy a celá vaša rodina používate. Produkty mnohých kozmetických značiek zvučných mien obsahujú mikročiastočky plastu, ktoré nie sú prospešné nášmu zdraviu a v neposlednom rade ani životnému prostrediu.  Väčšina plastov obsahuje škodlivé látky ako bisfenol A alebo ftaláty, ktoré pôsobia v ľudskom tele ako xenoestrogény. Tieto napodobňujú účinky prirodzených estrogénov v našom tele a vedú k celému radu ochorení, ako sú napríklad problémy s reprodukciou, cukrovka, rakovina, obezita, porucha štítnej žľazy, atď. Odporúčam kupovať výhradne produkty overených výrobcov kozmetiky v čistej BIO kvalite a v obale, ktorý je nezávadný nielen pre naše zdravie, ale aj pre životné prostredie.

Problematika plastového odpadu je jeden veľký začarovaný kruh. Plastové čiastočky z kozmetiky, ktorú používame, sa odpadovou vodou dostávajú do morí a oceánov, v ktorých sa nachádza náš krásny a nenahraditeľný podmorský svet. Samozrejme, plasty sa do morí a oceánov dostávajú aj inou formou. Plastové čiastočky sa, bohužiaľ, stanú potravou pre ryby a všetky vodné živočíchy, ktoré si ich pomýlia s potravou a časom ich čaká istá smrť. Bavíme sa o miliardovom vyhladzovaní vodného sveta. Táto problematika má celosvetový rozmer. Dnes sa už v oceánoch nachádza viac plastov ako planktónu. Ryby, ktoré nám potom predávajú v supermarketoch, sú plné plastov a touto cestou, prostredníctvom stravy, naše telo tieto plasty prijíma.

Existuje len jedna cesta, ako zvíťaziť nad plastovým odpadom – predchádzať jeho vzniku

Na to, aby sa plasty prestali vyrábať v takej obrovskej miere, je nevyhnutné vykonať opatrenia na pevnine. Existujú síce rôzne predpisy a regulácie, ktoré si uzákonili veľmoci sveta, to však nestačí! Preto musia obyčajní ľudia ako som ja, vy a ostatní, tlačiť na politických zástupcov tohto štátu, aby začali radikálne presadzovať zníženie množstva plastového odpadu a sprísnili podmienky a sankcie za ich porušovanie! Každý jeden z nás sa podieľa na postupnom ničení našej jedinečnej Zeme. Všetci sme súčasťou tejto globálnej katastrofy, ktorá ničí našu Zem, aj nás samotných.

V jednote je sila! Aj ty dokážeš pomôcť znížiť plastovú stopu, ktorú po sebe zanecháš – tým, že nebudeš kupovať výrobky z plastu

Tipy na redukovanie odpadu:

  • Papierové vreckovky vymeň za látkové. Tak málo stačí k záchrane lesov.
  • Nekupuj zbytočne veľa kozmetických výrobkov. Choroba žien,bohužiaľ! Na každý kúsok tela potrebujeme iný druh kozmetiky. Je to mýtus vytvorený reklamným priemyslom! Hygienu zvládam iba klasickým mydlom, na vlasy používam šampúchy – sú tuhé, nebalené v plaste, bez chemických prídavkov, parabénov či umelých parfumov. Firma Ponio ponúka aj prírodné dezodoranty, krémy na pleť, atď.
  • Kupuj iba potraviny, ktoré naozaj využiješ. V dnešnej dobe sa neskutočne plytvá jedlom. Potravinársky priemysel sa zaraďuje k najhorším v plytvaní zdrojmi a v produkovaní odpadu. Až tretina oxidu uhličitého, čo vypúšťame do atmosféry, vzniká práve kvôli nemu.
  • Používaj sklenenú slamku namiesto plastovej. Väčšina ľudí rado obhrýza slamky. Nespôsobuje nám to však len dobrý pocit, ale aj škody na našom zdraví, pretože pri ohýbaní a lámaní sa do nášho organizmu uvoľňujú toxické látky.
  • Nos si vlastné nádobky. Pravdaže, ani mne sa vždy nepodarí navariť si obed do práce, ale keď sa už idem najesť, buď to zjem rovno na mieste, alebo si to dám zabaliť do dózy, ktorú som si priniesla z domu.
  • Nakupuj v bezobalových obchodoch.
  • Nos si vlastnú fľašu – nerezovú alebo KeepCup.
  • Nekupuj vodu balenú v plaste. Opäť sa budem opakovať, ale aj v balených fľašiach, ktoré ľudia tak veľkodušne kupujú a domnievajú sa, že pijú zdravú pramenitú vodu, ju pijú ochutenú toxickými látkami, ktoré sa uvoľňujú z plastu do vody (bisfenol A, ftaláty – xenoestrogény).
  • Nekupuj tyčinky do uší z plastu, ale z kompostovateľného materiálu. Plastové tyčinky sa nedajú zrecyklovať!
  • Uprednostňuj vlastnú tašku. Predpokladá sa, že v prírode sa igelitová taška rozkladá asi 500 rokov! Zaobstaraj si vlastnú plátennú tašku alebo košík. 

V konečnom dôsledku každý chce žiť v zdravom prostredí a zanechať ho pre budúce generácie. Začnite redukovať odpad a recyklujte. Myslím si že najdôležitejšie dedičstvo aké môžeme po sebe zanechať pre naše deti je zdravá planéta.  #GREEN PLANET 

ZUZANA KOSECOVA
Som obyčajná žena s neobyčajnými zážitkami. Prežila som ťažkú autonehodu, vďaka ktorej som dostala možnosť vidieť, čo nas čaká po smrti. Svoje prežitky chcem predať ďalej, aby som pomohla tým, ktorí majú podobný zážitok a nevedia si s ním dať rady. Naučím ťa spracovať tvoju ťažkú skúsenosť, zážitok a navediem ťa na cestu, aby si sa navrátil k svetlu, ktoré v tebe prebýva a mohol opäť žiť naplno. Zaujíma ťa kto je Zuzana Kosecová? viac sa o jej živote dočítaš na tomto odkaze. na tomto odkaze >>.http://zuzanakosecova.sk/muj-pribeh-2/
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov